    Hirose Electric Co Ltd FX6-50S-0.8SV2(89)
    Part No.:
    FX6-50S-0.8SV2(89)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Description:
    CONN RCPT
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FX6
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    50
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    7mm, 8mm, 9mm
    Height Above Board:
    0.236" (6.00mm)