    Series FX6 FX6 FX6 FX6 FX6
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 40 80 20 20 20
    Pitch 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Features - - - - -
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness - - - - -
    Mated Stacking Heights 7mm, 8mm, 9mm 7mm, 8mm, 9mm 7mm, 8mm, 9mm 5mm, 6mm, 7mm 6mm, 8mm
    Height Above Board 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.236" (6.00mm)