    Hirose Electric Co Ltd FX6A-40P-0.8SV2(93)
    Part No.:
    FX6A-40P-0.8SV2(93)
    Description:
    CONN HDR 40POS SMD GOLD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Mated Stacking Heights:
    7mm, 9mm
    Height Above Board:
    0.275" (6.99mm)