    Hirose Electric Co Ltd FX6A-40S-0.8SV2
    Part No.:
    FX6A-40S-0.8SV2
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX6A-40S-0.8SV2.pdf
    Description:
    CONN RCPT 40POS SMD GOLD
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Mated Stacking Heights:
    7mm, 8mm, 9mm
    Height Above Board:
    0.236" (6.00mm)
    Category:
    1. How to order FX6A-40S-0.8SV2 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the FX6A-40S-0.8SV2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FX6A-40S-0.8SV2?
    Series FX6 FX6 FX6 FX6 FX6
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 40 80 20 20 20
    Pitch 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Features - - - - -
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Mated Stacking Heights 7mm, 8mm, 9mm 7mm, 8mm, 9mm 7mm, 8mm, 9mm 5mm, 6mm, 7mm 6mm, 8mm
    Height Above Board 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.236" (6.00mm)