    Hirose Electric Co Ltd FX6A-60P-0.8SV1
    Part No.:
    FX6A-60P-0.8SV1
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX6A-60P-0.8SV1.pdf
    Description:
    CONN HDR 60POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FX6
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    60
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    6mm, 8mm
    Height Above Board:
    0.236" (6.00mm)