    Hirose Electric Co Ltd FX8-140P-SV1(93)
    Part No.:
    FX8-140P-SV1(93)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX8-140P-SV1(93).pdf
    Description:
    CONN HDR 140POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FunctionMax™ FX8
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    140
    Pitch:
    0.024" (0.60mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    4mm
    Height Above Board:
    0.152" (3.85mm)