    Hirose Electric Co Ltd FX8-80P-SV(22)
    Part No.:
    FX8-80P-SV(22)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX8-80P-SV(22).pdf
    Description:
    CONN HDR 80POS SMD GOLD
    Series:
    FunctionMax™ FX8
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Number of Positions:
    80
    Pitch:
    0.024" (0.60mm)
    Mated Stacking Heights:
    3mm
    Height Above Board:
    0.112" (2.85mm)
    Category:
    1. How to order FX8-80P-SV(22) on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the FX8-80P-SV(22) price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FX8-80P-SV(22)?
    Image FX8-80P-SV1(92) FX8-60S-SV(21) FX8C-60S-SV(68) FX8C-100S-SV(68) FX8-120P-SV1(91)
    Part Number FX8-80P-SV1(92) FX8-60S-SV(21) FX8C-60S-SV(68) FX8C-100S-SV(68) FX8-120P-SV1(91)
    Series FunctionMax™ FX8 FunctionMax™ FX8 FunctionMax™ FX8C FunctionMax™ FX8C FunctionMax™ FX8
    Packaging Tape & Reel (TR) Tray Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Last Time Buy Last Time Buy Active
    Number of Positions 80 60 60 100 120
    Pitch 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Features Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Mated Stacking Heights 4mm 3mm, 4mm 5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm 5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm 4mm
    Height Above Board 0.152" (3.85mm) 0.089" (2.26mm) 0.155" (3.95mm) 0.155" (3.95mm) 0.152" (3.85mm)