    Hirose Electric Co Ltd FX8C-40P-SV6(92)
    Part No.:
    FX8C-40P-SV6(92)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX8C-40P-SV6(92).pdf
    Description:
    CONN HDR 40POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FunctionMax™ FX8C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.024" (0.60mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    11mm, 16mm
    Height Above Board:
    0.427" (10.85mm)