    Hirose Electric Co Ltd FX8C-40S-SV5(92)
    Part No.:
    FX8C-40S-SV5(92)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX8C-40S-SV5(92).pdf
    Description:
    CONN RCPT 40POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FunctionMax™ FX8C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.024" (0.60mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    39.4µin (1.00µm)
    Mated Stacking Heights:
    10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
    Height Above Board:
    0.352" (8.95mm)