    Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV(21)
    Part No.:
    FX8C-60P-SV(21)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX8C-60P-SV(21).pdf
    Description:
    CONN HDR 60POS SMD GOLD
    Series:
    FunctionMax™ FX8C
    Packaging:
    Tube
    Number of Positions:
    60
    Pitch:
    0.024" (0.60mm)
    Mated Stacking Heights:
    5mm, 10mm
    Height Above Board:
    0.175" (4.45mm)