HIF2C-60DT-1.27R.pdf
| Image |  |
| Series | HIF2C | HIF2C | HIF2C | HIF2C | HIF2C |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Connector Type | Ribbon Cable | Ribbon Cable | Ribbon Cable | Ribbon Cable | Ribbon Cable |
| Number of Positions | 10 | 10 | 16 | 16 | 20 |
| Cable Pitch | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) |
| Board-Side Pitch | 0.200" (5.08mm) | 0.200" (5.08mm) | 0.200" (5.08mm) | 0.200" (5.08mm) | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Cable Termination | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC |
| Wire Gauge | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG |