    IDEC AL6M-A24P-MG
    Part No.:
    AL6M-A24P-MG
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDAL6M-A24P-MG.pdf
    Description:
    16MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    A6
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPDT
    Switch Function:
    On-On
    Current Rating (Amps):
    1A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    120 V
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    Green
    Illumination Type, Color:
    LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal):
    24 VAC/DC
    Termination Style:
    Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 16.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C