    IDEC AL6M-M24P-MA
    Part No.:
    AL6M-M24P-MA
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDAL6M-M24P-MA.pdf
    Description:
    16MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Type:
    Circuit:
    Switch Function:
    Current Rating (Amps):
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Ingress Protection:
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Operating Temperature:
    Category:
    Pushbutton Switches
    1. How to order AL6M-M24P-MA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the AL6M-M24P-MA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AL6M-M24P-MA?
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series A6 * * * *
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Panel Mount, Front - - - -
    Type Standard, Illuminated - - - -
    Circuit SPDT - - - -
    Switch Function On-Mom - - - -
    Current Rating (Amps) 1A (AC/DC) - - - -
    Voltage Rating - AC 120 V - - - -
    Voltage Rating - DC 24 V - - - -
    Actuator Type Round, Button - - - -
    Actuator Marking No Marking - - - -
    Color - Actuator/Cap Green - - - -
    Illumination Type, Color LED, Green - - - -
    Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC - - - -
    Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) - - - -
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant - - - -
    Features - - - - -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 16.20mm Dia - - - -
    Operating Temperature -25°C ~ 55°C - - - -