Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LB6GL-M1T11VG.
| Image |  |
| Manufacturer | IDEC | IDEC | IDEC | IDEC | IDEC |
| Series | LB | LB | LB | LB | LB |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Circuit | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| Switch Function | On-Mom | On-Mom | On-Mom | On-Mom | On-Mom |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) | 5A (AC/DC) | 5A (AC/DC) | 100mA (AC/DC) | 100mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Actuator Marking | - | - | - | - | - |
| Color - Actuator/Cap | White | White | White | White | White |
| Illumination Type, Color | LED, White | LED, White | LED, White | LED, White | LED, White |
| Illumination Voltage (Nominal) | 5 VDC | 12 VAC/DC | 24 VAC/DC | 24 VAC/DC | 5 VDC |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | PC Pin | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 18.20mm Dia | Circular - 18.20mm Dia | Circular - 18.20mm Dia | Circular - 18.20mm Dia | Circular - 18.20mm Dia |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C | -25°C ~ 55°C | -25°C ~ 55°C | -25°C ~ 55°C | -25°C ~ 55°C |