    IDEC LBW6ML-M1T24S
    Part No.:
    LBW6ML-M1T24S
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDLBW6ML-M1T24S.pdf
    Description:
    LBW FLUSH ILLD PB MOME. BLUE
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    LBW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPDT
    Switch Function:
    On-Mom
    Current Rating (Amps):
    100mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Clear
    Illumination Type, Color:
    LED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal):
    24 VAC/DC
    Termination Style:
    Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C