    ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS45S16400F-7TLA1
    Part No.:
    IS45S16400F-7TLA1
    Manufacturer:
    ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
    Category:
    Memory
    Package:
    54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIS45S16400F-7TLA1.pdf
    Description:
    IC DRAM 64MBIT PAR 54TSOP II
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Volatile
    Memory Format:
    DRAM
    Technology:
    SDRAM
    Memory Size:
    64Mbit
    Memory Organization:
    4M x 16
    Memory Interface:
    Parallel
    Clock Frequency:
    143 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    Access Time:
    5.4 ns
    Voltage - Supply:
    3V ~ 3.6V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)