    ITT Cannon, LLC CB0-22-14SC
    Part No.:
    CB0-22-14SC
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Description:
    CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
    Shipping
    Inventory:367
    Comments
    In Stock:367
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Series:
    CB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Number of Positions:
    19
    Grade:
    Qualification:
    MIL-DTL-5015
    Shell Size - Insert:
    22-14
    Shell Size, MIL:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Mounting Feature:
    Flange
    Termination:
    Crimp
    Fastening Type:
    Reverse Bayonet Lock
    Orientation:
    N (Normal)
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum Alloy
    Shell Finish:
    Olive Drab Cadmium
    Contact Finish - Mating:
    Silver
    Color:
    Olive Drab
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Current Rating (Amps):
    22A
    Voltage Rating:
    50V