    ITT Cannon, LLC KPT07A14-18PEW
    Part No.:
    KPT07A14-18PEW
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDKPT07A14-18PEW.pdf
    Description:
    CONN RCPT MALE 18POS GOLD SOLDER
    Shipping
    Inventory:209
    Comments
    In Stock:209
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Series:
    KPT
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Male Pins
    Number of Positions:
    18
    Grade:
    Qualification:
    Shell Size - Insert:
    14-18
    Shell Size, MIL:
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Mounting Feature:
    Bulkhead
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Bayonet Lock
    Orientation:
    N (Normal)
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum Alloy
    Shell Finish:
    Olive Drab Cadmium
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Color:
    Olive Drab
    Ingress Protection:
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Current Rating (Amps):
    7.5A
    Voltage Rating:
    600VAC, 850VDC