    JAE Electronics IL-312-A60S-VF-A1
    Part No.:
    IL-312-A60S-VF-A1
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIL-312-A60S-VF-A1.pdf
    Description:
    CONN RCPT 60POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    IL-312
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    60
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    2.5mm, 3mm
    Height Above Board:
    0.087" (2.20mm)