    JAE Electronics KX14-30K8DE
    Part No.:
    KX14-30K8DE
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDKX14-30K8DE.pdf
    Description:
    CONN RCPT 30POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    KX14
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    30
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide, Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    10mm, 11mm, 12mm
    Height Above Board:
    0.376" (9.55mm)