    JAE Electronics KX15-40K3D-E1000E
    Part No.:
    KX15-40K3D-E1000E
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDKX15-40K3D-E1000E.pdf
    Description:
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    KX15
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide, Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 17mm
    Height Above Board:
    0.187" (4.75mm)