    JAE Electronics TX25-120P-6ST-N1E
    Part No.:
    TX25-120P-6ST-N1E
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDTX25-120P-6ST-N1E.pdf
    Description:
    CONN PLUG 120POS VERT GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    TX25
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    120
    Pitch:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Through Hole
    Features:
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    12mm, 16mm, 18mm
    Height Above Board:
    0.362" (9.20mm)