    JAE Electronics WP27D-S030VA1-R15000
    Part No.:
    WP27D-S030VA1-R15000
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDWP27D-S030VA1-R15000.pdf
    Description:
    CONN RCPT 30POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    WP27D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    30
    Pitch:
    0.014" (0.35mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    0.7mm
    Height Above Board:
    0.028" (0.71mm)