    JAE Electronics WP9-S020VA1-R500
    Part No.:
    WP9-S020VA1-R500
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Description:
    CONN RCPT 20POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    WP9
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.016" (0.40mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    0.8mm
    Height Above Board:
    0.031" (0.80mm)