    JAE Electronics WR-20S-VF-N1
    Part No.:
    WR-20S-VF-N1
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDWR-20S-VF-N1.pdf
    Description:
    CONN RCPT 20POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    WR
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    4mm, 5mm, 6mm
    Height Above Board:
    0.128" (3.25mm)