    JAE Electronics WR-60SB-VFH05-N1-R1500
    Part No.:
    WR-60SB-VFH05-N1-R1500
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDWR-60SB-VFH05-N1-R1500.pdf
    Description:
    CONN RCPT 60POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    JAE Electronics
    Series:
    WR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    60
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
    Height Above Board:
    0.148" (3.75mm)