L128-2780EC3500004.pdf
| Image | |||||
| Manufacturer | Lumileds | Lumileds | Lumileds | Lumileds | Lumileds |
| Product Status | Active | Active | Not For New Designs | Active | Not For New Designs |
| Color | White | White, Neutral | White, Warm | White, Warm | White, Warm |
| CCT (K) | - | 4000K | 2700K | 3000K | 3500K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 30lm (Typ) | 58lm (Typ) | 42lm (Typ) | 54lm (Typ) | 46lm (Typ) |
| Current - Test | 120mA | 120mA | 120mA | 120mA | 120mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3V | 3V | 3V | 3V | 3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 84 lm/W | 161 lm/W | 117 lm/W | 150 lm/W | 128 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | - | 80 | 90 | 80 | 90 |
| Current - Max | 240mA | 240mA | 240mA | 240mA | 240mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2835 | 2835 | 2835 | 2835 | 2835 |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.030" (0.75mm) | 0.030" (0.75mm) | 0.030" (0.75mm) | 0.030" (0.75mm) | 0.030" (0.75mm) |