    Lumileds L128-3090HA35000B1
    Part No.:
    L128-3090HA35000B1
    Manufacturer:
    Lumileds
    Category:
    LED White Lighting
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDL128-3090HA35000B1.pdf
    Description:
    LED LUXEON WARM WHT 3000K 1411
    Manufacturer:
    Lumileds
    Series:
    LUXEON 2835 Architectural
    Package/Case:
    1411 (3528 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Color:
    White, Warm
    CCT (K):
    3000K
    Flux @ 85°C, Current - Test:
    Flux @ 25°C, Current - Test:
    30lm (Typ)
    Current - Test:
    65mA
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    2.71V
    Lumens/Watt @ Current - Test:
    168 lm/W
    CRI (Color Rendering Index):
    90
    Current - Max:
    480mA
    Viewing Angle:
    120°
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1411
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.030" (0.75mm)