L130-5790HB30000B1.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Lumileds | Lumileds | Lumileds | Lumileds | Lumileds |
| Series | LUXEON 3014 | LUXEON 3014 | LUXEON 3014 | LUXEON 3014 | LUXEON 3014 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Color | White, Cool | White, Neutral | White, Cool | White, Warm | White, Warm |
| CCT (K) | 6500K | 4000K | 5000K | 3500K | 2700K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 29lm | 21lm (Typ) | 22lm (Typ) | 21lm (Typ) | 19lm (Typ) |
| Current - Test | 60mA | 60mA | 60mA | 60mA | 60mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.95V | 3.1V | 3.1V | 3.1V | 3.1V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 161 lm/W | 113 lm/W | 118 lm/W | 113 lm/W | 102 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Current - Max | 120mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Viewing Angle | 116° | 116° | 116° | 116° | 116° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1206 | 3014 | 3014 | 3014 | 3014 |
| Size / Dimension | 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm) | 0.114" L x 0.055" W (2.90mm x 1.40mm) | 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm) | 0.114" L x 0.055" W (2.90mm x 1.40mm) | 0.114" L x 0.055" W (2.90mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) |