SET-#10-24-1/2-TZB.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Cap Screw | Cap Screw | Cap Screw | Machine Screw | Cap Screw |
| Screw Head Type | Flat Head | Flat Head | Flat Head | Flat Head | Flat Head |
| Drive Type | Torx | Torx | Torx | Torx | Torx |
| Features | - | - | - | - | - |
| Thread Size | #8-32 | #6-32 | M3x0.5 | M2 | M2.6x0.45 |
| Head Diameter | 0.035" (0.89mm) | 0.295" (7.49mm) | 0.276" (7.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.236" (6.00mm) |
| Head Height | 0.036" (0.91mm) | 0.034" (0.86mm) | 0.031" (0.79mm) | 0.020" (0.50mm) | 0.024" (0.61mm) |
| Length - Below Head | 0.250" (6.35mm) 1/4" | 0.250" (6.35mm) 1/4" | 0.236" (6.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.197" (5.00mm) |
| Length - Overall | 0.286" (7.26mm) | 0.284" (7.21mm) | 0.268" (6.80mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.220" (5.59mm) |