M-22E10-050 50K.pdf
| Image |  |
| Part Number | M-22S10 10K | MC1003-000-103 | M-22E10 1K | M-22E10 2K | M-22E10-050 10K |
| Series | M-22 | MC1003 | M-22 | M-22 | M-22 |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance (Ohms) | 10k | 10k | 1k | 2k | 10k |
| Tolerance | ±0.2% | ±20% | ±0.2% | ±0.2% | ±0.2% |
| Power (Watts) | 2W | 0.19W | 2W | 2W | 2W |
| Built in Switch | None | None | None | None | None |
| Number of Turns | 10.0 | 3.0 | 10.0 | 10.0 | 10.0 |
| Features | - | Long Life | - | - | - |
| Taper | Linear | Linear | Linear | Linear | Linear |
| Number of Gangs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Adjustment Type | User Defined | User Defined | User Defined | User Defined | User Defined |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | ±400ppm/°C | ±50ppm/°C | ±50ppm/°C | ±50ppm/°C |
| Rotation | 3600° | 1080° | 3600° | 3600° | 3600° |
| Resistive Material | Wirewound | Conductive Plastic | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Termination Style | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug |
| Actuator Type | Slotted | Slotted | Slotted | Slotted | Slotted |
| Actuator Length | 0.906" (23.00mm) | 0.650" (16.50mm) | 0.906" (23.00mm) | 0.906" (23.00mm) | 0.906" (23.00mm) |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.236" (6.00mm) |