    Panasonic Electronic Components ECH-S1472JZ
    Part No.:
    ECH-S1472JZ
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDECH-S1472JZ.pdf
    Description:
    CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.335" (8.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)