    Panasonic Electronic Components ECH-U1C123JX5
    Part No.:
    ECH-U1C123JX5
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDECH-U1C123JX5.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.012UF 5% 16VDC 1206
    Manufacturer:
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Capacitance:
    0.012 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    11V
    Voltage Rating - DC:
    16V
    Dielectric Material:
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.043" (1.10mm)