    Panasonic Electronic Components ECQ-P1H103GZ3
    Part No.:
    ECQ-P1H103GZ3
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDECQ-P1H103GZ3.pdf
    Description:
    CAP FILM 10000PF 2% 50VDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    50V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)