ECQ-P1H512FZW.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ECQ-P1H512FZW.
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Capacitance | 0.1 µF | 0.22 µF | 0.1 µF | 0.1 µF | 1 µF |
| Tolerance | ±10% | ±20% | ±20% | ±10% | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - | 275V | 275V | - | - |
| Voltage Rating - DC | 400V | - | - | 630V | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.248" W (12.00mm x 6.30mm) | 0.689" L x 0.295" W (17.50mm x 7.50mm) | 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | 0.728" L x 0.248" W (18.50mm x 6.30mm) | 0.728" L x 0.291" W (18.50mm x 7.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) | 0.571" (14.50mm) | 0.492" (12.50mm) | 0.591" (15.00mm) | 0.630" (16.00mm) |
| Termination | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | 0.591" (15.00mm) | 0.591" (15.00mm) | 0.591" (15.00mm) | 0.591" (15.00mm) |