HC3-H-AC24V-F.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HC3-H-AC24V-F.
| Image |  |
| Series | HC | HC | HC | HC | HC |
| Packaging | Tray | Bulk | Bulk | Tube | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole | Socketable | Socketable | Socketable | Socketable |
| Coil Voltage | 24VAC | 115VAC | 240VAC | 24VAC | 110VDC |
| Contact Rating (Current) | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Max | 250VAC - Max | 250VAC - Max | 250VAC - Max | 250VAC - Max |
| Load - Max Switching | 1750VA | 1750VA | 1750VA | 1750VA | 1750VA |
| Coil Current | 50 mA | 11.4 mA | 5 mA | 50 mA | 10 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - | - |
| Termination Style | PC Pin | Plug In | Plug In | Plug In | Plug In |
| Seal Rating | - | - | - | - | - |
| Coil Insulation | - | - | - | - | - |
| Must Operate Voltage | 19.2 VAC | 92 VAC | 192 VAC | 19.2 VAC | 88 VDC |
| Must Release Voltage | 7.2 VAC | 34.5 VAC | 72 VAC | 7.2 VAC | 11 VDC |
| Operate Time | 20 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Release Time | 20 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 5 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 70°C | -50°C ~ 70°C | -50°C ~ 70°C | -50°C ~ 70°C | -50°C ~ 70°C |