JS1A-F-24V-F.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JS1A-F-24V-F.
| Image |  |
| Part Number | JS1A-5V-F | JS1A-9V-F | JS1AF-B-6V-F | JS1AF-24V-F | JS1A-12V-F |
| Series | JS | JS | JS | JS | JS |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Coil Voltage | 5VDC | 9VDC | 6VDC | 24VDC | 12VDC |
| Contact Rating (Current) | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Switching Voltage | 250VAC, 100VDC - Max | 250VAC, 100VDC - Max | 250VAC, 100VDC - Max | 250VAC, 100VDC - Max | 250VAC, 100VDC - Max |
| Load - Max Switching | 2500VA, 1000W | 2500VA, 1000W | 2500VA, 1000W | 2500VA, 1000W | 2500VA, 1000W |
| Coil Current | 72 mA | 40 mA | 60 mA | 15 mA | 30 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - | - |
| Termination Style | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin |
| Coil Insulation | Class E | Class E | Class B | Class E | Class E |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC | 6.3 VDC | 4.2 VDC | 16.8 VDC | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC | 0.9 VDC | 0.6 VDC | 2.4 VDC | 1.2 VDC |
| Operate Time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Release Time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 70°C |