| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Q Strip® 6QCD | Q Strip® 6QCD | Q Strip® 6QCD | Q Strip® 6QCD | Q Strip® 6QCD |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | - | - | - | - | - |
| Number of Positions | 26 | 52 | 52 | 26 | 26 |
| Number of Rows | - | - | - | - | - |
| Pitch - Connector | - | - | - | - | - |
| Pitch - Cable | - | - | - | - | - |
| Length | 0.164' (50.00mm, 1.97") | 4.92' (1.50m) | 1.00' (304.80mm) | 0.333' (101.60mm, 4.00") | 0.143' (43.69mm, 1.72") |
| Features | Pin Assignment: 1:1, Impedance: 50Ohms | Pin Assignment: 1:1, Impedance: 50Ohms | Pin Assignment: 1:1, Impedance: 50Ohms | Pin Assignment: 1:1, Impedance: 50Ohms | Pin Assignment: 1:1, Impedance: 50Ohms |