| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Q2™ 6QDP | Q2™ 6QDPS | Q2™ 6QDP | Q2™ 6QDPS | Q2™ 6QDPS |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 32 | 96 | 64 | 128 | 64 |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Pitch - Connector | 0.025" (0.64mm) | 0.025" (0.64mm) | 0.025" (0.64mm) | 0.025" (0.64mm) | 0.025" (0.64mm) |
| Pitch - Cable | 0.012" (0.30mm) | 0.012" (0.30mm) | 0.012" (0.30mm) | 0.012" (0.30mm) | 0.012" (0.30mm) |
| Length | 1.00' (304.80mm) | 1.00' (304.80mm) | 3.28' (1.00m) | 3.33' (1.02m) | 1.63' (497.84mm) |