    Samtec Inc. BTS-025-01-F-D-A-TR
    Part No.:
    BTS-025-01-F-D-A-TR
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Description:
    CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    BTS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Socket, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    50
    Pitch:
    0.025" (0.64mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Flash
    Mated Stacking Heights:
    5mm
    Height Above Board:
    0.160" (4.06mm)