    Samtec Inc. DW-05-08-F-S-269
    Part No.:
    DW-05-08-F-S-269
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Description:
    FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, DW
    Packaging:
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    5
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating):
    0.151" (3.835mm)
    Length - Stack Height:
    0.269" (6.833mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)