    Samtec Inc. DW-05-20-L-D-553
    Part No.:
    DW-05-20-L-D-553
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.467" (11.862mm)
    Length - Stack Height:
    0.553" (14.046mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)