    Samtec Inc. DW-06-11-S-S-400
    Part No.:
    DW-06-11-S-S-400
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDW-06-11-S-S-400.pdf
    Description:
    CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
    Packaging:
    Bulk
    Number of Positions:
    6
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.930" (23.622mm)
    Length - Post (Mating):
    0.420" (10.668mm)
    Length - Stack Height:
    0.400" (10.160mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)