    Samtec Inc. DW-08-09-T-D-312
    Part No.:
    DW-08-09-T-D-312
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDW-08-09-T-D-312.pdf
    Description:
    CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
    Packaging:
    Bulk
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.730" (18.542mm)
    Length - Post (Mating):
    0.308" (7.823mm)
    Length - Stack Height:
    0.312" (7.925mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)