    Samtec Inc. DW-08-09-T-D-365
    Part No.:
    DW-08-09-T-D-365
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDW-08-09-T-D-365.pdf
    Description:
    CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, DW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    0.730" (18.542mm)
    Length - Post (Mating):
    0.255" (6.477mm)
    Length - Stack Height:
    0.365" (9.271mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)