    Samtec Inc. DW-08-20-T-D-866
    Part No.:
    DW-08-20-T-D-866
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDW-08-20-T-D-866.pdf
    Description:
    CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
    Packaging:
    Bulk
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.154" (3.912mm)
    Length - Stack Height:
    0.866" (21.996mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)