    Samtec Inc. DW-16-20-T-S-280
    Part No.:
    DW-16-20-T-S-280
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDW-16-20-T-S-280.pdf
    Description:
    CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, DW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.740" (18.796mm)
    Length - Stack Height:
    0.280" (7.112mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)