    Samtec Inc. DW-16-20-T-S-787
    Part No.:
    DW-16-20-T-S-787
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDW-16-20-T-S-787.pdf
    Description:
    CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Length - Overall Pin:
    1.130" (28.702mm)
    Length - Post (Mating):
    0.233" (5.918mm)
    Length - Stack Height:
    0.787" (20.000mm)
    Length - Tail:
    0.110" (2.794mm)