    Samtec Inc. DWM-03-58-G-S-480
    Part No.:
    DWM-03-58-G-S-480
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Board Spacers, Stackers (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDWM-03-58-G-S-480.pdf
    Description:
    CONN HDR 3POS 0.05 STACK T/H
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, DWM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    3
    Pitch:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing:
    Length - Overall Pin:
    0.705" (17.907mm)
    Length - Post (Mating):
    0.105" (2.667mm)
    Length - Stack Height:
    0.480" (12.192mm)
    Length - Tail:
    0.120" (3.048mm)