DWM-07-52-T-S-250.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Flex Stack, DWM | Flex Stack, DWM | Flex Stack, DWM | Flex Stack, DWM | Flex Stack, DWM |
| Packaging | Bulk | Tube | Tube | Tube | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 5 | 17 | 7 | 16 | 2 |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Row Spacing | - | - | - | 0.100" (2.54mm) | - |
| Length - Overall Pin | 0.425" (10.800mm) | 0.450" (11.430mm) | 0.505" (12.827mm) | 0.450" (11.430mm) | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.081" (2.057mm) | 0.130" (3.302mm) | 0.135" (3.429mm) | 0.080" (2.032mm) | 0.084" (2.134mm) |
| Length - Stack Height | 0.224" (5.690mm) | 0.200" (5.080mm) | 0.250" (6.350mm) | 0.250" (6.350mm) | 0.206" (5.232mm) |
| Length - Tail | 0.120" (3.048mm) | 0.120" (3.048mm) | 0.120" (3.048mm) | 0.120" (3.048mm) | 0.120" (3.048mm) |